Back to Romania
  • Jurnal de educație urbană
  • Despre mine
  • Blog
  • Contact
Close
Back to Romania
Close
  • Jurnal de educație urbană
  • Despre mine
  • Blog
  • Contact
Muzica mea #25
Fetița cu chibrituri 5 iunie 2018 Ioana

Muzica mea #25

În era pre-Facebook și pre-Youtube, când auzeam câte-o melodie la TV (KLUMEA, evident!) care-mi plăcea, așteptam să se termine ca să pot vedea borderoul de pe ecran cu numele piesei respective, o căutam pe net, o descărcam – nu știu cum și de unde – și-o salvam frumos în foldere pe CD-uri pe care le-am aruncat recent pentru că, CESĂVEZI, adunaseră un strat mult prea nesimțit de praf. De la prea multă folosire, vă dați seama. Am avut o colecție impresionantă de CD-uri cu muzică luată legal de pe net! De unde era să știu c-o să vină o vreme când niciun laptop nu mai suportă CD-uri și orice muzică posibilă și imposibilă se găsește gratuit pe Youtube?!

O să scriu, începând de azi, în fiecare an din câți oi avea pe blog un articol cu aproximativ 10 melodii preferate din anul ăla.

Scriu, pentru că vreau să țin minte peste 10-20 de ani ce gen de muzică am ascultat la fiecare vârstă. Scriu pentru că muzica face parte dintre puținele constante din viața mea. Scriu pentru că știu sigur, sigur că n-o să mă satur NICIODATĂ de ea și nu vreau să uit ceva ce odată mi-a plăcut. 😀

Scriu, pentru că știu sigur, sigur că nu mai am mai mult de 3 CD-uri în casă în momentul de față, toate cu The Script și niciunul pe care să-l pot asculta altundeva decât în mașină. Așa că scriu, să rămână aici, să pot vedea ȘI ASCULTA peste 20 de ani muzica mea preferată de la fiecare vârstă.

Așadar, Ioano, la 25 de ani, într-o ordine aleatorie, îți plăcea foarte mult așa:
  1. Robert Botezan – Tu nu, eu da
  2. The Motans – Jackpot, 42, Înainte să ne fi născut
  3. Imagine Dragons – Rise up, Walking the wire
  4. Calum Smith – If our love is wrong
  5. Martin Garrix feat Khalid – Ocean
  6. Jessie J – Masterpiece, Domino, Flashlight
  7. The Script – Six degrees of separation, Man on a Wire, Hall of Fame, If you could see me now
  8. Ioana Ignat și Pavel Stratan – Te sărut
  9. Sam Smith, Normani – Dancing with a stranger
  10. Ed Sheeran – I’m in love with the coco (Hitimpulse Remix)

Articolul o să fie work in progress până când fac 26 de ani și îl încep pe următorul. De asemenea, oricine scrie pe un blog și vrea să ia ideea asta mai departe este mai mult decât binevenit, singura condiție fiind să-mi lase și mie un link mai jos și să sharuiască cu mine lista lui ca să pot să descopăr și eu muzică nouă 😀

Scriu pentru că the key to someone’s heart is hidden in their playlist. Or their blog. 😉

Sursă foto 1

Similare

Tags: imagine dragons music muzică muzică 2019 ROBERT BOTEZAN the motans
Share:

Comments 9

  1. Francisc
    iun. 7, 2018 Reply

    Muzică?
    Să-ți arat ce bag eu în urechi, te crucești. Mulți se întreabă cum de pot asculta așa ceva.
    http://francisc.org/despre-muzica/
    http://francisc.org/muzica-p0rn0grafie-homosexualitate-grotesc-fix-rahat/
    http://francisc.org/nu-se-mai-face-muzica-buna/

    Si peste astea toarnă black metal, death metal, muzica anilor 30, muzică arăbească, grecească, sârbească și ai un tablou complet 🙂

  2. Ioana
    iun. 7, 2018 Reply

    Ioai, pai stai asa, nu ma intelege gresit :)) Nu crede ca astea sunt singurele melodii pe care le ascult eu la 25 de ani. Astea sunt asa, dintre melodiile de pe youtube care-mi vin in playlisturi mai des si care-mi plac (da, in marea de melodii proaste care exista!), dar in afara de asta am si eu clasicii mei. Nu cred ca exista gen de muzica din care sa n-am macar o melodie preferata. Doar ca nu apuc sa ascult toate genurile zi de zi 🙂

    • Francisc
      iun. 7, 2018 Reply

      Tocmai dintr-o serie de vreo 10 melodii arabesti misto mi-a intrat nush ce drac de manelist roman cu „sa joace araboaica mea”, unde era o fetita de 12 ani ce dadea din ea si vreo 10 bargati dubiosi in jurul ei aplaudau si trageau din narghilea. Muzica nene…

      • Ioana
        iun. 8, 2018 Reply

        Romanians be like uite, manele arabesti :))

        In perioada cat am stat in UK am dat de arabi si nu prea era vreun house-party la care sa mergem si la care sa nu cante muzica arabeasca. A, si eu aveam niste muzica arabeasca pe care alergam la sala, mi se parea mai antrenanta ca nicio alta :))

  3. Mama Aluniţă
    iun. 14, 2018 Reply

    Ca urmare a faptul ca ai trecut pe la mine „pe-acasa”, am fost curioasa sa-ti intorc vizita si iata ca am petrecut aproape o jumatate de ora de lectura surprinzator de placuta, pe fond sonor de muzica buna (pct. 3, mai ales). Iar eu sunt o mare carcotasa si pretentioasa, mai ales cand vine vorba de scrisul altora 😉 Aproape ca nu-mi vine sa cred ca ai doar 25 de ani, dupa felul in care scrii si blogroll-ul cuminte, plin cu mamici. Felicitarile mele pentru maturitatea de care dai dovada, curatenia sufletului si simtul umorului! Si sa te tii de scris, da?

    • Ioana
      iun. 14, 2018 Reply

      Ua, multumesc din suflet pt feedback ♥ Blogrollul meu are mamici care scriau (si pe care le urmaream, unele) dinainte sa devina mamici, motiv pt care au fost primele pe care le-am adaugat cand mi-am deschis blogul :)) Te pup, o sa ne mai auzim cu siguranta!

  4. Ioana Radu
    aug. 3, 2018 Reply

    Mare adevar graiesti, adica drumul/cheia catre inima cuiva se gaseste in playlist. Mare parte din piesele listate mai sus de tine sunt si in castile mele in perioada asta. Eu cred ca indiferent cat de mult vom evolua in urmatorii ani, un lucru e cert, ca n-o sa ne fie rusine cu ce ascultam acum :D.

    • Ioana
      aug. 3, 2018 Reply

      Daca aseara m-am pus in pat ascultand ASIA, cred ca si melodiile de anul asta o sa-mi placa mai incolo, nu? :))))

      • Ioana Radu
        aug. 4, 2018 Reply

        True that! ^_^

Leave A Comment Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Caută un articol:

Close

Other posts:

  • Pietoni și bicicliști, așa vă văd șoferii din mașini:
    4 decembrie 2020
    Pietoni și bicicliști, așa vă văd șoferii din mașini:
    My bike and I
  • De ce nu mai mănânc eu mere, roșii și portocale
    12 martie 2018
    De ce nu mai mănânc eu mere, roșii și portocale
    Nutritie
  • Friday Funday: Medlife, Doclandia, Andra
    24 noiembrie 2017
    Friday Funday: Medlife, Doclandia, Andra
    Îmi place in Romania
  • Un Secret Santa ca la carte
    6 decembrie 2017
    Un Secret Santa ca la carte
    Lifestyle
  • [Pe două roți, ep. 3] Ne-am rătăcit în creierii pădurii la Păltiniș și am terminat traseul la 40km depărtare
    2 octombrie 2020
    [Pe două roți, ep. 3] Ne-am rătăcit în creierii pădurii la Păltiniș și am terminat traseul la 40km depărtare
    My bike and I, Travel

Comentarii recente

  • 2 podcasturi de ascultat în vacanța de iarnă: ”Pătratul Roșu” și ”The Michelle Obama Podcast” • Back to Romania la De parcă ne oprim vreodată din ”devenit”
  • Ioana la Supraviețuire în cel mai șocant an
  • ioanacolegadebanca :) la Supraviețuire în cel mai șocant an
  • Ioana la Supraviețuire în cel mai șocant an
  • ioanacolegadebanca :) la Supraviețuire în cel mai șocant an
  • Ioana la Pietoni și bicicliști, așa vă văd șoferii din mașini:
  • Raluca Brezniceanu la Pietoni și bicicliști, așa vă văd șoferii din mașini:
  • Pietoni și bicicliști, așa vă văd șoferii din mașini: • Back to Romania la Băbuțele sinucigașe și atacul pietonilor
  • Ziua în care niciun produs de skincare n-a mai funcționat la Mici pași în încercarea mea de #zerowaste: înlocuitoare pentru clasicele șervețele de hârtie
  • Ioana la Alegerile parlamentare 2020 for dummies

Cele mai comentate articole:

  • Dăruiți cadouri de Crăciun care să aducă bucurie, nu doar să vă scape de o datorie socială!
    Dăruiți cadouri de Crăciun care să aducă bucurie, nu doar să vă scape de o datorie socială!
  • Cum am eșuat la a fi un om de succes care se trezește la 5 în fiecare dimineață
    Cum am eșuat la a fi un om de succes care se trezește la 5 în fiecare dimineață
  • Povestea unei fete care din 2011 începând s-a mutat în fiecare an
    Povestea unei fete care din 2011 începând s-a mutat în fiecare an
  • Un New Year’s Resolutions mai altfel
    Un New Year’s Resolutions mai altfel
  • Biblioteca mea din centru
    Biblioteca mea din centru
  • Chestii care trebuie să dispară în 2019
    Chestii care trebuie să dispară în 2019

Etichete:

amuzant anglia auchan back to romania backtoromania biblioteca bicicleta birou blog bookswap brașov bucharest bucuresti cadouri carte carti citeste copii coronavirus craciun cristina oțel curătenie decat o revistă dezvoltare personală diaspora dor eco educație educație urbană elon musk emigrare evenimente evenimente în bucurești facebook familie food fun funny idei cadouri idei de cadouri idei de relaxare instagram ioana chicet macoveiciuc la multi ani mancare manchester mașină metode de relaxare metrorex metrou munca munte natalia dabija new years resolutions parc plastic plastic free july poiana brasov părinți ratb reciclare relaxare romania schimb de cărți sfaturi shopping si blondele gandesc simona tivadar stres student student în uk studii in uk tg mures the university of manchester timp liber trafic tramvai travel târgu mureș uk universitate university university of manchester vacanta vreau sa ma intorc in romania vreau sa plec in anglia vreau să mă relaxez weekend weekend getaway wizz air
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish.Accept Reject Read More
Privacy & Cookies Policy
Necesare
Întotdeauna activate